Дубов’язівська територіальна громада
Конотопського району Сумської області

МОЗ затвердило протокол, що регламентує процеси реабілітації та допомогу для хворих на ковід і для тих, хто одужує

Дата: 12.11.2021 08:05
Кількість переглядів: 445

За весь час пандемії в Україні на коронавірус захворіло понад 3 млн наших співвітчизників, із них понад 70 тис. не змогли подолати недугу та померли внаслідок захворювання чи спричинених ним ускладнень.

Наразі багато українців відчули чи відчувають на собі неприємні наслідки інфекції та продовжують боротьбу з ними. Тому актуальним є питання відновлення після ковіду. Деякі пацієнти навіть після одужання не можуть швидко повернутися до нормального активного життя і змушені тижнями, а іноді місяцями оговтуватися від «ковідного удару».

Постковідний синдром – це проблема комплексна, яка потребує залучення низки спеціалістів.

Симптоми постковіду спостерігають у себе не лише літні люди та ті, хто мають хронічні захворювання (серцево-судинні, захворювання дихальної системи, цукровий діабет тощо), а дедалі частіше й молоді люди, навіть якщо вони хворіли безсимптомно або у легкій формі.

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, більшість пацієнтів, які хворіли на COVID-19, повертаються до попереднього стану здоров'я. 

Скільки ж на сьогодні людей страждають від тривалих наслідків коронавірусної хвороби – залишається достеменно невідомим. Проте опубліковані дані свідчать, що приблизно 10-20% (за деякими даними навіть до 50%) пацієнтів протягом тижнів (місяців) відчувають нездужання після гострого періоду інфекції SARS-CoV-2.

Найбільш поширені симптоми, такі як постійне відчуття втоми, задишка, утруднення дихання, кашель, головний біль, порушення концентрації уваги та ін., можуть супроводжувати людину довгий час навіть після одужання.

КОМУ ПОТРІБНА РЕАБІЛІТАЦІЯ

Після важких випадків ковіду можуть виникнути наступні наслідки:
? порушення функції легень;
? м’язова слабкість;
? порушення ковтання, голосу та спілкування;
? розлади психічного здоров’я тощо.

Зрозуміло, що такі стани потребують реабілітації. За даними професора Тріша Грінxалга та співавторів, легенева реабілітація буде корисною пацієнтам із проблемами з дихальною системою.

Таке відновлення включатиме в себе комплексну терапію, засновану на індивідуальному підході до кожного окремого пацієнта, та визначення лікування. Крім того, буде містити тренувальні вправи, заходи, спрямовані на покращення фізичного й психологічного стану. 

Міністерство охорони здоров’я України своїм наказом затвердило відповідний протокол, який регламентує процеси реабілітації, а також якою має бути допомога для хворих на ковід та для тих, хто одужує.

Для пацієнтів із тяжким перебігом коронавірусної хвороби надзвичайно важливою є реабілітація в гострий період.

Потребу в реабілітації для хворих на ковід визначає лікар індивідуально для кожного випадку. Призначення відрізняються в залежності від особливостей перебігу захворювання, наявності супутніх хвороб та періоду відновлення.

Пацієнти з СОVІD-19 потребують реабілітації як під час перебування в лікарні, так і після виписки.

ЗАЗВИЧАЙ РЕАБІЛІТАЦІЯ ТРИВАЄ ПРОТЯГОМ 6-8 ТИЖНІВ ПІСЛЯ ВИПИСКИ ЗІ СТАЦІОНАРУ

Реабілітація хворих на коронавірус повинна починатися ще на етапі госпіталізації. Також заходи з відновлення здоров’я повинні застосовуватися і для тих пацієнтів, які вже почали одужувати, однак у яких ще зберігаються симптоми захворювання та мають місце функціональні порушення організму. 

Як правило, реабілітація проводиться протягом 6-8 тижнів після виписки зі стаціонару.

Коли питання щодо потреби проведення реабілітації вирішено, розробляються й плануються відповідні заходи та ресурси для пацієнтів або тих, хто за ними доглядатиме.

Проте план відновлення пацієнта, скоріш за все, потребуватиме корекції, адже фахівці з реабілітації будуть повторно оцінювати стан людини в різні моменти часу (через 3, 6 та 12 місяців після виписки з лікарні). 

Пацієнту допомагає відновлюватися ціла команда фахівців різних напрямків: реабілітаційна медицина; фізична терапія; терапія мови і мовлення; психологія та психіатрія та ін.

УСКЛАДНЕННЯ ПІСЛЯ КОРОНАВІРУСУ З БОКУ ДИХАЛЬНОЇ СИСТЕМИ 

Після перенесеної коронавірусної хвороби збільшується ризик розвитку тромбоемболії (закупорка кровоносної судини тромбом), зокрема легеневої артерії.

Результатом перенесеної пневмонії можуть бути такі незворотні зміни:
? фіброз (ущільнення сполучної тканини з появою рубцевих змін у різних органах);
? поява бронхоектазів (розширення стінок бронхів);
? «синдром зникаючої легені» (прогресуюче зникнення тканин легені).

Також можливий затяжний перебіг трахеобронхіту з функціональними порушеннями.

ВПЛИВ КОВІДУ НА ХВОРИХ ІЗ ТУБЕРКУЛЬОЗОМ, БРОНХІАЛЬНОЮ АСТМОЮ ТА ІНШИМИ ЗАХВОРЮВАННЯМИ ЛЕГЕНЬ

Лікування із застосуванням кортикостероїдів (стероїдні гормони, які виробляє виключно кора наднирників) супроводжується підвищеним ризиком приєднання вторинної бактеріальної або грибкової інфекції, до яких більш схильні пацієнти з органічними змінами легень.

Це й бронхоектатична хвороба, залишкові зміни в легенях після перенесеного туберкульозу у вигляді каверн тощо, а також пацієнти із тяжким перебігом хронічних захворювань легень і бронхіальної астми.

ЩО В СЕБЕ ВКЛЮЧАЄ ПОСТКОВIДНА РЕАБІЛІТАЦІЯ

 

Реабілітація  після довгого ковіду, в першу чергу, передбачає:
? проведення лікувальної фізкультури;
? масаж;

? психотерапію.

За необхідності додається медикаментозна реабілітація: тривале призначення медичних препаратів – кортикостероїдів (зокрема, й інгаляційних) та антифібротичних препаратів. 

ДЕ МОЖНА ПРОЙТИ ЗАЗНАЧЕНУ РЕАБІЛІТАЦІЮ 

Місце проведення відновлювальних заходів залежить від стадії хвороби. У гострий період захворювання реабілітація проводиться у відділенні/палаті інтенсивної та/або критичної допомоги. У разі затяжного перебігу (від 4-х до 12-ти тижнів) – у реабілітаційних закладах, а у постковідний період (після 12-ти тижнів) – в реабілітаційних закладах або в домашніх умовах з можливим застосуванням телереабілітації.

ДУ «Національний інститут фтизіатрії та пульмонології ім. Ф.Г. Яновського НАМН України» є одним із основних центрів легеневої реабілітації в Україні, в якому розробляються методи медикаментозного лікування, лікувальної фізкультури тощо.

В інституті продовжується вивчення ефективності інгаляційних кортикостероїдів та антифібротичних препаратів при медикаментозній реабілітації пацієнтів із постковiдним синдромом.

ЧИ МОЖНА ОСТАТОЧНО ПОЗБУТИСЯ НАСЛІДКІВ КОРОНАВІРУСНОЇ ХВОРОБИ

Якщо наслідки мають лише функціональний характер, то можна. А от органічні зміни, як правило, незворотні, тому в цьому разі метою реабілітації є стабілізація тих процесів, які вже відбулися в організмі.

Юрій Фещенко, академік НАМН України, доктор медичних наук

 

Фото без опису


Коментарі:

Ваш коментар може бути першим :)

Додати коментар


« повернутися

Коментування статті/новини

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь