Протидія торгівлі людьми
Актуальна та важлива інформація
Торгівля людьми – це злочин, в якому жертвами можуть бути всі: чоловіки, жінки, діти. Будь-яка особа, незалежно від віку, статі та свого походження, може стати об’єктом примусової праці, жебрацтва, сексуальної експлуатації.
Торгівля людьми має різні види, серед яких примусова праця, сексуальна експлуатація, використання у порнобізнесі, примусова вагітність, вилучення органів, проведення дослідів над людиною, використання у жебрацтві, втягнення в злочинну діяльність, використання у збройних конфліктах, усиновлення (удочеріння) з метою наживи, продаж дитини.
Торгівля людьми тісно пов’язана з діяльністю міжнародних організованих злочинних груп. За даними ООН, цей різновид кримінального бізнесу посідає третє місце з прибутковості після торгівлі зброєю та наркотиками.
Українські громадяни часто не асоціюють трудову експлуатацію або примусову працю з цим ганебним явищем. В умовах розповсюдження у країнах світу пандемії спричиненої коронавірусом COVID-19, Урядом було повернуто тисячі громадян України, які працювали за кордоном. Серед них, ймовірно, є особи, які постраждали від торгівлі людьми, або ті, що можуть потрапити в цю ситуацію вже в Україні.
Боротьба з торгівлею людьми визначена одним із пріоритетних напрямів діяльності Уряду України у сфері захисту прав людини. Законодавством країни особам, постраждалим від торгівлі людьми, гарантується комплексна допомога (психологічна, соціально-педагогічна, соціально-медична, юридична, допомога у працевлаштуванні та перекваліфікації, тощо), виходячи з особистих потреб постраждалої особи, в тому числі і одноразова матеріальна виплата.
На виконання Закону України «Про протидію торгівлі людьми» та з метою посилення роботи у зазначеному напрямку діяльності створена система протидії торгівлі людьми та надання допомоги постраждалим особам.
Постраждалим від торгівлі людьми за кордоном або в межах України необхідну інформацію можуть надати:
- Департамент боротьби зі злочинами, що пов’язані з торгівлею людьми Національної поліції України: (044) 374 37 85 (пн. – сб. з 09:00 до 18:00).
- Національна гаряча лінія з протидії торгівлі людьми та консультування мігрантів 0-800-505-501 – безкоштовно зі стаціонарних телефонів, 527 – безкоштовно з номерів мобільних операторів України пн-пт з 10:00 до 21:00, сб. з 10:00 до 18:00.
- Гаряча лінія Міністерства закордонних справ України для громадян України, які опинилися в надзвичайних ситуаціях за кордоном (044) 238 16 57.
- Гаряча лінія виконавчого комітету Дубов’язівської селищної ради 0671941694 (пн. – чт.: 8:00 – 17:15; пт.: 8:00 – 16:00; сб.-нд. – вихідні)
Особа, яка вважає себе постраждалою від торгівлі людьми, має право звернутися за місцем перебування до органів місцевого самоврядування. Координаторами з питань протидії торгівлі людьми на території Дубов’язівської ОТГ є:
- Начальник відділу соціального захисту населення виконавчого комітету Дубов’язівської селищної ради – Скакун Яна Юріївна
- Начальник служби у справах дітей виконавчого комітету Дубов’язівської селищної ради – Гаман Людмила Василівна
- Юрисконсульт виконавчого комітету Дубов’язівської селищної ради – Іващенко Наталія Миколаївна
- Дільничий офіцер – Зоць Олександр Вікторович
Відповідальні особи на місцях забезпечують здійснення заходів щодо встановлення статусу особи, яка постраждала від торгівлі людьми, та надання допомоги такій особі.